Yayınlanma Tarihi: |25.08.2015 11:33

Çin Merkez Bankası’ndan hamle

Çin Borsası'ndan yaşanan yüzde 8.5'lik düşüşün ardından çöken piyasalar toparlanmaya çalışıyor.

Dün yaşanan Çin merkezli depremin ardından piyasalar yeni günde yara sarmaya çalışıyor. 2.48 TL'ye kadar tırmanan euro yeni güne yüzde 1'e yakın düşüşle 3.3820 TL, dolar ise 2.93 TL seviyelerinden güne başladı. 

İçeride kurlar gerilerken Çin Borsası'nda düşüş bugün de sürdü ve Şanghay Borsası yüzde 7.63 geriledi. Japon Borsası da yüzde 4'e yakın düştü.

ÇİN MERKEZ BANKASI HAREKETE GEÇTİ!

Yaşanan düşüşün ardından, Çin Merkez Bankası'ndan flaş kararlar geldi. Çin MB, dövizlere ödediği zorunlu karşılıkları düşürdüğünü açıkladı. Buna ek olarak banka politika faizini de aşağı çekti.

Bankadan yapılan açıklamada, zorunlu karşılıkları 50 baz puan düşürdü, büyük bankaların zorunlu karşılıklarını yüzde 18'e indirdi.

Banka aynı zamanda, bir yıllık borç alma ve verme faizini 25'er baz puan düşürdü.

Çin'deki ekonomik büyümenin yavaşlaması küresel büyüme endişelerini tetiklemesi borsalarda sert satışlara neden oluyor.

Bankacılar Türkiye'nin Çin'e ihracatının nispeten düşük olması ve petrol/emtia fiyatlarındaki düşüşün birçok gelişmekte olan ülke aksine Türkiye'yi pozitif etkilemesinin son dönemde iç siyasi ve güvenlik endişeleriyle sert satış baskısı altında kalan TL'ye negatif etkisinin benzer ülkelere göre daha düşük olduğuna dikkat çektiler. 

İç ve dış güvenlik endişelerinin arttığı ve ABD'nin 10 yıl aranın ardından faiz artışlarına hazırlandığı bir dönemde yaşanan siyasi belirsizlik TL'yi baskılayan ana unsur olmaya da devam ediyor.

BORSA İSTANBUL TOPARLANIYOR

Küresel piyasalarda dolar bugün yen karşısında yüzde 1 yükselerek yedi ayın en düşük seviyelerinden yeniden tırmanışa geçse de genel görünüm Çin'deki büyümenin yavaşlamasından dolayı hâlâ bulanık.  

Dün kayıpların bir ara yüzde 5'i aştığı Borsa İstanbul yüzde 3.33 gerilemişti. Borsa İstanbul güne yüzde 1.19'luk yükselişle 72.191 puandan başladı. Endeks ilk seansı yüzde 2.12 artışla 72.859 puandan tamamladı.

Avrupa borsaları dün yaşanan sert düşüşe bugün tepki veriyor. Geçtiğimiz hafta boyunca yaşanan ve dün doruk noktasına ulaşan satışlarla dün yüzde 4-5 aralığında değer kaybeden Avrupa'nın önde gelen borsalarında bugün yüzde 1,1-1,3 aralığında toparlanma var. 

WALL STREET ÇAKILDI

New York Borsası'ndan dün tarihi düşüşlerden biri yaşandı. İlk kez Dow Jones gün içinde 1.000 puanın üzerinde değer kaybetti. Gün sonunda Dow Jones Endeksi yüzde 3.57, S&P 500 Endeksi ise yüzde 3.94 geriledi.

Altının ons fiyatı yeni güne düşüşle başladı ve 6 dolarlık kayıpla 1.150 doların altına indi.

(Habertürk)

Çin Merkez Bankası bankaların zorunlu karşılıklarını düşürdü. Banka politika faizini aşağı çekti. Çin'in faiz kararının ardından Euro/Dolar paritesi 1,15`in altını gördü. Dolar/TL 2,92`nin altını test etti.

Çin Merkez Bankası bankaların zorunlu karşılıklarını ve politika faizini düşürdü. 

KÜRESEL PİYASALAR TOPARLANIYOR

Çin Merkez Bankası zorunlu karşılıkları 50 baz puan düşürdü ve büyük bankaların ZK'larını yüzde 18'e çekti. Banka 1 yıllık borç alma ve verme faizlerini 25'er  baz puan düşürdü. 

ÇİN'DE KAN KAYBI SÜRÜYOR!

Çin'e yönelik endişelerle son günlerde piyasalarda sert kayıplar görülmüştü. Çin'den bir hamle gelmemesi satışların artmasına neden oluşmuştu.

Banka'dan yapılan açıklamada enflasyonun halen düşük seviyelerde seyrettiği belirtilirken, "Finansal piyasa volatilitesinin daha esnek para politikası araçlarına ihtiyacı var. Bu faiz indirimiyle birlikte kurumsal borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanıyor" denildi.

PİYASALAR NEFES ALDI

Çin'in faiz kararının ardından Euro/Dolar paritesi 1,15'in altını gördü. Dolar/TL 2,92'nin altını test etti.

Merkez Bankası aynı zamanda, kur dalgalanmalarından dolayı likidite açığı olduğunu ve likiditenin yakından izleneceğini açıkladı.

Bankanın faiz kararı indirimi 26 Ağustos ve zorunlu karşılık oranındaki indirim 6 Eylül tarihinden itibaren geçerli olacak.

BEKLENTİLER AÇISINDAN OLUMLU OLABİLİR 

İntegral Menkul Değerler A.Ş. Araştırma Direktörü ve UZMANPARA yazarı Tuncay Turşucu, konuya ilişkin UZMANPARA'ya yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Çin Merkez Bankası 1 yıl vadeli borç alma ve borç verme faizlerinde 25 bp indirime gittiğini açıkladı. Buna göre 1 yıl vadeli borç verme faizi %4.6’ya, 1 yıl vadeli mevduat faizi %1.75’e düşürüldü. Banka ayrıca çoğu büyük banka için zorunlu karşılık oranları da %18’e düşürdü.

Çin gevşemeye devam ediyor. Bankadan yapılan açıklamada enflasyonun halen düşük olduğu, ekonomide aşağı yönlü risklerin devam ettiği belirtiliyor. Banka ayrıca istikrarlı ve sağlıklı büyümeye uygun kredi büyümesi ve para arzını sürdüreceğini açıkladı. Çin’de son açıklanan enflasyon Temmuz ayı itibari ile %1.6 düzeyinde bulunuyor. Ülkenin büyüme hızının ise %7 seviyesinin altında gerçekleşeceğine yönelik beklentiler yükseliyor. Yapılan bu hamle ile bankalara likidite desteği verilirken, kredi büyümesine de destek vermek amaçlanıyor. Çin’in büyümesine yönelik resmi makamlarında endişeye sahip olduğu görülüyor.

'ATILAN ADIMLAR BÜYÜMEYE DSTEK AMAÇLI'

 Atılan bu adımlar büyümeye destek vermek amaçlı. Hatırlanacağı gibi geçen haftalarda dış ticaret verileri gelmiş ve ithalat ve ihracatta %8.5 gerileme görülmüştü. Bu verinin ardından Çin’den devalüasyon adımları gelmişti. Alınan bu kararla birlikte Yuan, ABD doları karşısında (USDCNY) 6.39 seviyesinden 6.41 düzeyine hafif bir yükseliş gerçekleştiriyor. USDCNY kuru devalüe adımları öncesinde 10 Ağustos 2015 tarihinde 6.20 seviyesinde bulunuyordu. Bugünkü değere göre %3.4 oranında dolara karşı değer kaybı görülüyor.

DOLARDA GÜÇLENME BAŞLADI

Kararın ardından ABD dolarında güçlenme görülüyor. EURUSD paritesi 1.1530 seviyelerinden 1.1465 seviyesine geri çekilmiş durumda. ABD doları Japon yeni, Sterlin, Euro karşısında değer kazanıyor. Ancak gelen bu adımla birlikte Asya para birimlerinde ise dolara karşı güçlenmeler görülüyor. Avustralya Doları, Yeni Zelanda para birimleri ABD dolarına karşı güçleniyor."

(Milliyet)

Son Yazılar

TDNMedya.com

ANASAYFA

SİYASET

EKONOMİ

DÜNYA

SAĞLIK

KÜLTÜR-SANAT

TDNMedya.com Kategori

GÜNDEM

TÜRKİYE

SPOR

MAGAZİN

YAŞAM

TEKNOLOJİ

Künye

İletişim

E-posta:[email protected]

Sosyal Ağ

Haber Bülteni

[email protected]